Skip to main content
Takaisin

FICIX uudisti yhdysliikennepisteensä: Nokian laitteet ja Cinian NOC tuovat kapasiteettia ja varmuutta

FICIX uudisti yhdysliikennepisteensä: Nokian laitteet ja Cinian NOC tuovat kapasiteettia ja varmuutta

FICIX on Suomen suurin internetin yhdysliikennepalvelujen (IXP) tarjoaja. Luotettava tietoliikenne vaatii toimiakseen korkean kapasiteetin laitteiston ja jatkuvaa huolenpitoa.

Viimeisimmän kilpailutuksen jälkeen FICIX laajensi pitkään jatkunutta yhteistyötään Cinian kanssa. 

“Meillä on nyt selkeä taho, johon ottaa yhteyttä kaikkien toimipisteidemme asioissa. Yhteyshenkilöt ovat tulleet tutuiksi ja heidän kanssaan on helppoa asioida”, kertoo FICIX ry:n puheenjohtaja Antti Siivonen.   

"Onnistumista tukee, että Cinia on toiminut alalla jo pitkään ja tuntee hyvin yritysten tietoliikennettä sekä operaattoreita." 

Case: FICIX 

  • FICIX ry (Finnish Communication and Internet Exchange association) on Suomen suurin internetin yhdysliikennepalveluntarjoaja. Voittoa  tavoittelematon yhdistys on toiminut vuodesta 1993.  

  • FICIXin 66 asiakkaan ja jäsenen joukossa on esimerkiksi operaattoreita, julkishallinnon organisaatioita, suuryrityksiä ja kansainvälisiä pilvipalveluiden tarjoajia.

  • Cinia uudisti FICIXin yhdysliikennepisteiden laitekantaa Nokian tuotteilla ja huolehtii jatkuvasta ylläpidosta. Kustannustehokkain kokonaisratkaisu löytyi heti tarjousvaiheessa. 
  • Cinian 24/7 NOC-palvelu valvoo yhdysliikennepisteiden toimintaa ja huolehtii uusista porttitilauksista varmistaen palvelun jatkuvuuden.  
  • Uudistus toi mukanaan 400G-porttinopeudet ja skaalautuvan kapasiteetin. FICIXin palvelu pysyy kilpailukykyisen edullisena myös uusien, kansainvälisten asiakkaiden näkökulmasta.

Kustannustehokas ja tietoturvallinen kokonaisuus perustuu Nokian laitteisiin 

FICIX toimii internetin ytimessä ja on osa Suomen kriittistä infrastruktuuria. Vahvat kotimaiset yhdysliikennepisteet ovat myös osa kansallista huoltovarmuutta ja erilaisiin poikkeustilanteisiin varautumista. 

"Meillä oli selkeä tavoite: halusimme siirtyä uuden sukupolven laitteistoarkkitehtuuriin”, Siivonen perustelee uudistushankkeen lähtöpistettä. 

Laiteratkaisun hinta oli tärkeä kilpailutuskriteeri, koska FICIX pyrkii tarjoamaan palvelut omille asiakkailleen mahdollisimman kustannustehokkaasti. Cinian tarjoama kokonaisuus istui odotuksiin. 

“Tykästyimme Nokian laitteisiin perustuvaan malliin heti alusta alkaen. Virallisena jälleenmyyjänä Cinialta löytyi tarvittavaa osaamista Nokian laitteiden ylläpitoon. Meille oli tärkeää löytää kumppani, joka pystyy toimittamaan tehokkaasti eri nopeuksia asiakasportteja varten”, Siivonen kertoo. 

Kiristynyt geopoliittinen tilanne ja kyberhyökkäysten kasvanut uhka motivoivat nekin olemaan tarkkana laitevalinnoissa. 

“On hyvä, että laitteiden takana on kotimainen toimija. Yhdysliikennepisteet ovat niin tärkeä osa kotimaista infraa”, Siivonen pohtii. 

Network Operations Center (NOC) pitää pyörät pyörimässä 

Koska FICIXillä ei ole omia työntekijöitä, on yhdysliikennepisteiden valvonta ja operatiiviset työt ulkoistettu aina luotettaville kumppaneille.  

Uudistuksen myötä yhteistyö laajeni niin, että Cinia toimittaa paitsi laitteita ja niiden jatkuvaa ylläpitoa, myös vuorokauden ympäri päivystävän NOC-palvelun (Network Operations Center).  

“Yhteistyön laajentaminen oli Cinialle luontevaa, sillä tunsimme asiakkaan hyvin jo ennestään”, kertoo Jukka-Pekka Lithovius, joka vastaa Cinialla tietoverkkopalveluiden kehittämisestä. 

FICIXin hallitus on iloinen siitä, että yksi kontaktipiste hoitaa porttien provisioinnit ja häiriöhallinnan. 

“Uudistusprojektin jälkeen olemme jo saaneet useita uusia asiakkaita, eli olemme päässeet testaamaan Cinia-yhteistyön ja NOC-palvelun toimivuuden myös käytännössä. Kaikki on toiminut sovitun mukaisesti”, Siivonen kertoo.

Liikennemäärät kasvussa: FICIX luo mahdollisuuksia uusille tulokkaille 

FICIXin perimmäinen toiminta-ajatus on edistää ja kehittää internetissä tapahtuvan viestinnän yleisiä edellytyksiä Suomessa. Datakeskushankkeet näkyvät uutisotsikoissa, Suomeen laajentuminen kiinnostaa entistä useampia palveluntarjoajia. FICIXin asiakas- ja liikennemäärät ovatkin reippaassa kasvussa.  

“FICIX-yhteistyö on myös Cinian näkökulmasta erittäin kiinnostavaa, koska toimimme yhdessä aivan suomalaisen verkkoliikenteen ytimessä", Cinian Lithovius kommentoi. 

FICIXin Antti Siivonen on tyytyväinen siihen, että uudistuksen myötä asiakkaille pystytään tarjoamaan aiempaa suurempaa, 400G porttia kaikista yhdysliikennepisteistä. Porttimääriä voidaan kasvattaa helposti ylöspäin asiakastarpeiden mukaan.  

“Vaikka kapasiteetti on kasvanut, palvelu pystytään pitämään asiakkaille hyvin kohtuuhintaisena. Se tekee suomalaisesta digi-infrasta entistä houkuttelevampaa ja kilpailukykyisempää myös kansainvälisesti katsottuna.” 

Tutustu tietoverkkojen ja yhteyksien palveluihin 

 Cinia Oy
Kirjoittaja Cinia Oy Cinia tarjoaa turvallisia korkean käytettävyyden tietoverkko-, kyberturvallisuus- ja ohjelmistoratkaisuja.